تلفن : 09143124625
🔹معرفی اجمالی شهرک مدرن خاوران

▫اراضی خاوران به چهارناحیه و ده محله تقسیم گردیده است.

▫حدود نواحی چهارگانه با ملحوظ نمودن مسیرشبکه هاي شریانی درجه 2 تعیین گردیده است.

▫مرز نواحی با امتداد شریانی درجه 2 به یکدیگر اتصال یافته اند

▫از چهار ناحیۀ تعیین شده، سه ناحیه جمعیت پذیر و ناحیۀ واقع در جنوب اتوبان (آزاد راه تبریزـ زنجان) به عنوان پهنۀ خدمات منطقه اي وشهري تعیین گردیده است.

 

☑خصوصیات منحصر بفرد خاوران

🔘در شهرک خاوران، برای اولین بار در ایران، تونل مشترک برای استفاده شرکت‌های آب، برق، گاز و مخابرات در حال اجرا می باشد.

🔘در حالی که در شهر تبریز، تعداد طبقات بر اساس عرض گذر، تأمین پارکینگ و فضای باز تعیین می‌شود؛ ولی در شهرک خاوران بر اساس مساحت قطعات، تعداد طبقات ساختمان تعیین می‌شود

🔘دراین شهرک، گذر زیر ۱۲ متر وجود ندارد.

🔘 احداث واحد مسکونی در زیرزمین و همکف در منطقه خاوران ممنوع می باشد.

🔘تجمیع قطعات مجاز بوده ولی سطح اشغال و جانمایی برابر ضوابط قبل از تجمیع و الگوهای ارائه شده خواهد بود. تفکیک قطعات به قطعات کوچکتر ممنوع می باشد

🔘احداث تجاری در قطعات مسکونی به هر عنوان ممنوع می باشد.

🔘 ارتفاع مفید پارکینگ نباید از 240 سانتی متر کمتر و از 3 متر بیشتر باشد.

🔘تراکم پایه احداث بنا 120% می باشد.

🔘 اختصاص همکف و زیرزمین به پارکینگ ، انباری و یا تاسیسات ساختمانی ، جزء تراکم منظور نخواهند شد.

🔘در شهرک خاوران، برای اولین بار در ایران، تونل مشترک برای استفاده شرکت‌های آب، برق، گاز و مخابرات در حال اجرا می باشد.

🔘در حالی که در شهر تبریز، تعداد طبقات بر اساس عرض گذر، تأمین پارکینگ و فضای باز تعیین می‌شود؛ ولی در شهرک خاوران بر اساس مساحت قطعات، تعداد طبقات ساختمان تعیین می‌شود

🔘دراین شهرک، گذر زیر ۱۲ متر وجود ندارد.

🔘 احداث واحد مسکونی در زیرزمین و همکف در منطقه خاوران ممنوع می باشد.

🔘تجمیع قطعات مجاز بوده ولی سطح اشغال و جانمایی برابر ضوابط قبل از تجمیع و الگوهای ارائه شده خواهد بود. تفکیک قطعات به قطعات کوچکتر ممنوع می باشد

🔘احداث تجاری در قطعات مسکونی به هر عنوان ممنوع می باشد.

🔘 ارتفاع مفید پارکینگ نباید از 240 سانتی متر کمتر و از 3 متر بیشتر باشد.

🔘تراکم پایه احداث بنا 120% می باشد.

🔘 اختصاص همکف و زیرزمین به پارکینگ ، انباری و یا تاسیسات ساختمانی ، جزء تراکم منظور نخواهند شد.

🔘متراژقطعات اکثرا بالای 300 متر میباشد

🔘 عرض قطعات معمولا بالای 14 متر بوده و و به ندرت قطعاتی نیز پیدا میشوند که آنها نیز در کمترین حالت 11 متر میباشد

🔘بی مفهوم بودن واژه شمالی و جنوبی دراین شهرک تمامی قطعات مسکونی در این شهرک، امکان نورگیری از دوطرف قطعه را دارا می باشند.مهمترین مزیت این ضابطه، نبود سایه اندازی بر ساختمان های مجاور می باشد.

🔹 بررسی ویژگیهای محیطی و اقلیمی شهرک مدرن خاوران

▫قرار گیری این شهرک در قسمت های شمالی دامنه های ارتفاعات سهند و همجواری آن با اقلیم ییلاقات دره هروی و بیرق موقعیت متمایزی را نسبت به سایر نقاط کلانشهر تبریز برای آن فراهم نموده است. همچنین عاری بودن اراضی پیرامونی آن از هر نوع صنایع سنگین و سبک و کارگاههای مختلف صنعتی – تولیدی و به تبع آن بدور بودن از انواع آلودگیهای بصری، صوتی و… نیز مزید بر مرغوبیت آن می باشد.

▫پاکی هوا، ارتفاع نسبی آن نسبت به سایر نقاط کلانشهر تبریز، طبیعی بودن اراضی واقع در محدوده شهرک خاوران به لحاظ ساخت و ساز، در بر داشتن تاسیسات مربوط به آب آشامیدنی از قبیل چشمه های آب، عبور خطوط نفت و گاز از داخل محدوده شهرک، عبور آزاد راه تبریز – زنجان ار داخل شهرک از جمله مهمترین ویژگیها و پتانسیل های طبیعی و غیر طبیعی شهرک محسوب می شود.

 

اسلایدر

🔹نگاهی به شهرک خاوران از منظر طراحی شهری

◽در خصوص طراحی شهری در شهرک خاوران – که واقعاً آن را از سایر شهرکهای موجود در کلانشهر تبریز و بلکه در شمالغرب کشور مستثنی می سازد – تشکیل تیمی متشکل از اساتید ، صاحبنظران و متخصصان در خصوص طراحی شهری می باشد . توجه به ارتقاء کیفی فضاهای شهری و ساماندهی آن بعنوان هدف شهرداری منطقه 9 ، موجد این مهم شده تا طی بررسی های علمی – تحققی این امر تحقق یابد.

◽خوشبختانه شهرک خاوران از جمله شهرک های معدودی در داخل محدوده قانونی شهر است که در وضع موجود به صورت بکر و بایر است و هرگونه عملیات ساخت و ساز بایستی بر مبنای اصول و ضوابط مربوطه انجام گیرد

◽در این راستا از یک سو انگیزه شهرداری در خصوص ” قانونمند سازی و تاکید بر رعایت هر گونه ضوابط و مقررات ساخت و ساز مصوب ” و از سویی دیگر در خصوص ” شهروند گرایی مبتنی بر ارتقاء کیفی سکونت ” به عنوان لازم و ملزوم شهرسازی نوین، حکایت از مدرن بودن شهرک خاوران برای سالهای آتی می باشد.

◽لذا بررسی پارامترهایی از قبیل ساختارگرایی و توجه به استخوان بندی فضایی کلان شهرک، تاکید بر هویت شهری، تقویت سیمای شهری، توجه به طراحی کالبدی فضاهای عمومی و استفاده از عناصر سرزنده بیولوژیکی (آب و پوشش گیاهی)، توجه به عدالت و تناسب در توزیع کاربری ها و سهولت دسترسی شهروندان به آنها، توجه به تجهیزات و مبلمان شهری و غیره، بیان از تشکیل مجموعه ای بی نظیر از شهرسازی مدرن و منطقی را دارد.

✍تهیه و تنظیم:
مهندس اسماعیل رجبی
(کارشناس ارشد طراحي و برنامه ريزي شهري و منطقه اي)

 

خاوران-تبریز

🔹 در نظرگرفتن کاربریهای فرا منطقه ای

◽چنانچه پیشتر نیز بیان گردید، عبور آزاد راه تبریز – زنجان از وسط شهرک ، آنرا به 2 قسمت شمالی و جنوبی تقسیم نموده است که قسمت شمالی آن به مناطق مسکونی و قسمت جنوبی آن به کاربریهای فرا منطقه ای اختصاص یافته است.

◽کاربریهای آموزشی ، آموزش عالی ، تجاری ، درمانی ، فرهنگی ، تأسیسات و تجهیزات شهری ، میدان میوه و تره بار و غیره، با مساحت هایی در مقیاس فرا منطقه ای از جمله کاربریهایی است که در این قسمت در نظر گرفته شده که در صورت بهره برداری برای اولین بار در یک شهرک مسکونی ، موجب ایجاد فضاهایی با کاربریهای چند منظوره خواهد شد.

🔹 از ضوابط منحصربفرد خاوران

✔عدم وجود مفاهیم سنتی شمالی جنوبی بودن

◽شمالی بودن و جنوبی بودن قطعات مسکونی و مرغوبیت نسبی جنوبی بر شمالی از جمله موضوعاتی است که در حوزه شهرسازی سنتی بچشم می خورد

◽به بیانی دیگر نامرغوب بودن قطعات شمالی در نورگیری و عدم پیش آمدگی ساختمانی بیش از بیش، موجب مرغوبیت و ارجحیت نسبی قطعات جنوبی بر قطعات شمالی بوده است .
این موضوع در شهرک خاوران منتفی بوده و کلیه قطعات مسکونی در شهرک خاوران به نوعی قطعات جنوبی محسوب می شوند.

✔عدم محدودیت در ارتفاع پنجره ها

◽در تمام مناطق نه گانه شهرداری تبریز در خصوص ارتفاع پنجره ها ار کف محدودیتی وجود دارد مبنی بر اینکه ارتفاع پنجره از کف اتاق بایستی از 180 سانتی متر کمتر نباشد که این موضوع دارای نارسائیهای خاص خود از قبیل عدم نورگیری و احساس خفگی در داخل اتاق را بوجود می آورد .

◽شهرداری منطقه 9 (شهرک خاوران) از این موضوع مستثنی بوده و تنها منطقه ای است که محدودیت ارتفاع پنجره در آن وجود ندارد

✅مساحت قطعات

▫خرد شدن قطعات مسکونی به مساحت های 100 تا 150 متر و … ، و به تبع آن افزایش تراکم جمعیتی از جمله مسائل و مشکلات عمده شهرسازی در بافت پر محسوب می شود. خاطر نشان می سازد، حداقل مساحت قطعات مسکونی در کلیت شهر خاوران در حدود 330 متر مربع و بیشتر در نظر گرفته شده است.

▫به مفهومی دیگر به جز چند مورد استثناء، تمامی مساحت قطعات مسکونی بر اساس نقشه مصوب شهرک خاوران، بیش از 330 متر مربع بوده است.

▫این مهم علاوه بر متناسب نمودن تراکم جمعیتی ، خدمات رسانی و توزیع زیر ساخت های شهری را میسور ساخته و موجب مرغوبیت و رفاه عمومی شهروندان ساکن در شهرک خاوران می گردد.

🔹 عرض شبکه معابر

◽ حداقل عرض در کلیت شهرک خاوران 12 متر می باشد. به بیانی دیگر تمامی معابر موجود در شهرک خاوران بیش از 12 متر می باشد. به طوریکه کریدورهای اصلی شبکه معابر با عرض 35 متر وظیفه جمع و پخش کننده حرکت سواره در شهرک را ایفاد می نماید. همچنین وجود رینگ 65 متری ، بیشتر نقش حرکت سواره و تسریع در دسترسی سواره را مورد توجه قرار داده است.

◽پیاده راهها و نقش آن در حرکت پیاده افراد و سهولت افراد در دسترسی به انواع فضاهای عمومی از جمله ویژگیهایی است که منحصراً در شهرک خاوران مورد توجه قرار گرفته است.

🔹 بررسی موقعیت جغرافیایی شهرک خاوران

◽این شهرک در قالب شهرداری منطقه 9 تبریز، بعنوان شرقی ترین شهرک مسکونی کلانشهر تبریز و نزدیکترین محدوده شهری تبریز به شهر باسمنج و ییلاقات دره هروی و بیرق می باشد.

◽شهرک خاوران از طرف شمال به محور ارتباطی تبریز – باسمنج، از طرف جنوب به تپه های ناهموار منطقه و نیز اراضی زراعی در قسمت های شمالی روستاهای شاد آباد علیا و زرنق، از طرف شرق به جاده روستایی زرنق و از طرف غرب به اتوبان شهید کسائی منتهی می شود.

◽این شهرک به مساحت 800 هکتار، به منظور اسکان 150 هزار نفر طراحی شده است.

سوالات متداول

زمین های مثلا حدود 2000 متر که به صورت سهمی فروخته میشوند در نهایت چه جوری میشه ؟

زمین بصورت سهمی که 2000 متری ندار !!! شاید شما زمین های طرف فاز دو هست منظورتون!! که اونا هم بغیر از قرارداد های شهرداری بقیه نامعتبر هستند.

شهرک آذران کجاست ؟ میتونید یکم توضیح بدید ؟

خاوران فاز اول درست از طرف چسبیده به یاغچیان شروع میشه تا جنب شهرداری منطقه 9 ، که اگر به نقشه دقت کنید خاوران توسط یک 65 متری تقریبا نصف شده است که قبلا طرف شرق این 65 متری خاوران محسوب میشد . طرف غرب آذران . ولی در نقشه جدید دیگه نام آذران منسوخ شده و کل محدوده خاوران محسوب میشه و برای هر قطعه زمین شماره منحصرا درج شده است . مثال از p0001 تا p4000

زمین حول و حوش 600 تومن ، هست برای خرید ؟ جای آینده دار باشه

اگه قصد خرید یک قطعه ای رو داشته باشد که مالکش فقط خودتون باشید نه !! باید تا 700 میلیون در نظر داشته باشید و در غیر انصورت شما متوانید نصف و یا دو دانگ از قطعات رو خریداری نمایید .

سلام نقاط آبی و قرمز روی نقشه خاوران ، کدوم مناطق رو نشون میده ؟

آبی : آموزشی    قرمز : تجاری

سهم تبلیغات اسلامی چند معامله میشن ؟

سلام . سهم در تبلیغات از متری 2.000.000 هست تا 2.300.000

توخاوران به خانواده های ایثارگران با قیمت کمتر زمین دادند که تفکک نشده شرایط اونارو میخواستم بپرسم.

متاسفانه فعلا خبر موثقی نسبت به اون قرارداد ها نیست و فقط و فقط قرارداد هایی رو که شهرداری منطقه صادر کرده و استعلام دارند معتبر محسوب میشن و باقی قرار داد ها تکلیفشون مشخص نیست .

میخواستم از فاز 2 خاووران سهم زمین بخرم قیمت های متفاوتی رو میگن ، راهنمایی کنین

ضمن سلام خدمت شما ، چیشنهاد ما بشما خرید از فاز اول خاوران مباشد ، چرا که فاز اول کاملا معتبر و قابل استعلام و ساخت و ساز هست . ولی اگه قصد خرید از فاز دو رو داشتید به مواردی چون ، استعلام شهرداری ، تاریخ مصالحه ، نفر مصالحه کننده ، تعداد وکالتی که روش هست ، برای هر تعداد وکالت باید قولنامه موجود باشد . و در اخر و مهمتر از همه استعلام شفاهی از شهرداری منطقه و در صورت امکان تنطیم وکالت در دفتر خانه شماره 114 باسمنج

جهت خرید زمین از شهرداری به چه شکل باید اقدام کنیم ؟

شهرداری طی اعلامیه هایی که هر از چند گاهی اعلام میکنه ، نسبت به فروش اقدام میکنه که باید منتظر اطلاع رسانیش باشید اگر قصد خرید داشته باشید میتوانید از دفتر مشاورین املاک منطقه اقدانم نمایید .

از قیمت های قراردادهای فاز 2 خاوران اطلاع دارید ؟

قیمت ها متفاوته ، الان حدود 41 هست قرارداد های معتبر جدید

قیمت متری از چند شروع میشه ؟

شما میتوانید آخرین قیمت ها از استوری ها مطالعه نمایید .
قیمت خاوران از متری 2.200.000 شروع میشه تا 7.000.0000 مسکونی
تجاری هم از 6.000.000 تا 30.000.000 تومان

قیمت زمین در فاز 2 حدودا چقدر است ؟ مثلا یک قطعه زمین به متراژ 200 حداقل و حداکثر چقدره ، سند هم دارن ؟

فاز دو زمین نداریم . اونا قرارداد هستند . خاوران فعلا فاقد سند هست بغیر از یک محله که در حال صدور اسناد رسمی هستند .

قیمت قرارداد زندان قطعه 319 چند شده ؟

اونارو شهرداری فعلا به علت اینکه از لحاط اختلاف ارتفاع مشکل داشتند از نقشه حذف کرده و قرار بر این هست طبق توافق با مالکان از جای دیگر زمین تخصیص گردد .

آیا واقعا خریدار برای یک سهم از پنج سهم هست؟

بله ، قریب به 50 درصد زمین ها فعلی خاوران همگی بصورت شراکت هستند.و بدون مشکل خرید و فروش میشن.

الان کمترین متراژ و قیمت برای خرید زمین توی خاوران چند هست؟حداقل متراژ و قیمت؟

از خصوصیات منحصر به فرد خاوران این هست که میشه به اندازه قدرت خریدتان از خاوران خرید مطمئنی انجام دهیدو سرمایه گزاری نماید.

سرمایه گذاری در خاوران از 70 میلیون شروع میشه تا …

میشه آپارتمان حدود 80یا90 توی خاوران پیدا کرد ؟

با این مبلغ یک واحد 100 متری میشه رهن کرد .

حداقل قیمت سرمایه گذاری توی خاوران چقدر میتونه باشه و اینکه جریان چندتا تعاونی ها و قرارداد ها چیه؟

حداقل سرمایه گذاری 70 میلیون تومان که اونم 10 متر سهم تجاری هست.

چقدر باید به شهرداری پرداخت کنیم تا قطعه زمین رو تحویل بگیریم؟

واسه هزینه آماده سازی اگه منظورتون هست حدودا واسه قطعه 300 متری حدود 50 میلیون