ممنوعیت تراکم فروشی در خاوران

شهردار منطقه ۹ تبریز خاوران در نشست خبری ؛
توزیع عادلانه خدمات در مناطق کم برخوردار با رونق شهرک خاوران محقق می شود/ ممنوعیت تراکم فروشی در خاوران
شهردار منطقه ۹ تبریز در کنفرانس خبری خود در جمع خبرنگاران گفت: الزام ما به رعایت مقررات سبب شده تا تراکم فروشی که عامل اصلی بسیاری از مشکلات شهرک های جدید ماست در این شهرک اتفاق نیفتد.

گزارش

به گزارش خبرنگار آذرقلم، مهندس بهرام نسیانی، با تشریح روند تصویب و آماده سازی شهرک خاوران تبریز به عنوان یک شهرک مدرن در شرق تبریز گفت: در سال ۱۳۴۸ اولین طرح جامع تبریز به مساحت ۱۲۰۰ هکتار از اراضی «امند» برای توسعه آتی تبریز در نظر گرفته شد. اما با توسعه تبریز به سمت شرق و شمال شرق، این طرح ابتر ماند و با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری، بخشی از اراضی باسمنج، زرنق و فتح آباد در طرح توسعه آتی شهر قرار گرفت.

وی افزود: بدین ترتیب تملک اراضی در سال ۱۳۷۰ به مساحت ۱۲۰۰ هکتار و تصویب طرح در سال ۱۳۸۴، شهرداری منطقه ۹ (خاوران) تاسیس و آغاز بکار کرد.

نسیانی، با بیان اینکه شهرک خاوران به عنوان یکی از مدرن ترین و برخوردارترین مناطق شهر تبریز مطرح شده گفت: با لحاظ دسترسی های سریع و آسان، نبود واحدهای آلاینده در محدوده آن، اتصال مناسب کریدورهای شمال – جنوب، توسعه خط دوم مترو از میدان بسیج تا شهرک خاوران و احداث ایستگاه مشترک مترو و راه آهن بستر مناسبی برای توسعه و رونق این شهرک فراهم کرده است.

تصویب الگوی نما، سیما و منظر شهری برای خاورانشهردار منطقه ۹  تبریز، از تصویب طرح «الگوی نما، سیما ومنظر شهری» برای شهرک خاوران خبر داد و گفت: بر اساس این طرح که محصول مطالعات و کار تحقیقی مشترک، دانشگاهها و مراکز علمی تبریز، راه و شهرسازی ، استانداری؛ شهرداری و نظام مهندسی است، الگو و طرح هماهنگ و ثابتی برای ساخت و سازهای این شهرک به اجرا می آید به گونه ای که استفاده از مصالح بومی، متریال های متناسب با اقلیم منطقه و نیز تهیه نقشه ها و عکمس های رنگی بنا قبل از اجرا برای صدور پروانه ساختمانی الزامی می شود تا از آشفتگی بصری جلوگیری شود.

وزنه سنگین سرانه های عمومی در شهرک خاوران:

بهرام نسیانی از بالا بودن میزان سرانه های عمومی در شهرک خاوران خبر داد و گفت:

با مطالعات انجام شده ایردات و اشکالات شهرک بزرگ و فعلی تبریز، بررسی شده و با اجتناب از تراکم فروشی، بیشتر بر روی افزایش سرانه های عمومی تاکید شده است.

بر این اساس سهم سرانه های پزشکی و درمانی، ورزشی، تفریحی، فرهنگی و مذهبی در این شهرک بسیار پررنگ است. به عنوان مثال، احداث دو بیمارستان بزرگ، استخرهای مدرن، مرکز همایش های بین المللی با چندین سالن مجهز و در زمینی به مساحت ۲۴ هزار مترمربع از شاخص های مهم یک شهرک مدرن و مسکونی در اِشل جهانی است.

شهردار منطقه ۹ تبریز در ادامه ضمن تاکید بر ضرورت رعایت ضوابط شهرسازی در این شهرک گفت: الزام ما به رعایت مقررات سبب شده تا تراکم فروشی که عامل اصلی بسیاری از مشکلات شهرک های جدید ماست در در این شهرک اتفاق نیفتد.

وی با بیان اینکه عدم تراکم فروشی سبب شده تا سهم کاربری های عمومی در این شهرک کم نشود گفت: هیچ بن بستی در شریانهای این شهرک وجود ندارد و حداقل عرض معابر و  گذرهای آن ۱۲ متر در نظر گرفته شده است.

نسیانی، جمعیت پذیری در نظرگرفته شده برای این شهرک را ۱۵۱ هزار نفر اعلام کرد و افزود: فعلاً ۴۵ خانوار در این شهرک سکونت دائم دارند.

نسیانی، از نرخ رشد قابل قبول این شهرک در زمینه ساخت و ساز خبر داد و گفت: بعد از استقرار شورای پنجم، فهم و درک مشترکی بین مسئولین استانی و شهری ایجاد شده و با تعریف و تصویب چند پروژه توسعه آفرین در این شهرک، زمینه برای رونق و توسعه این شهرک به عنوان سرمایه ارزشمند شهری فراهم شد.

نسیانی در پاسخ به سوال خبرنگار آذرقلم که آیا توجه و تمرکز گسترده بر روی این شهرک سبب افزایش کاذب قیمت مسکن نمی شود گفت: نگاه ما و همه کارشناسان به این شهرک، نگاه توسعه ای است. آمار نشان می دهد که از سال ۸۸ تا ۹۶، ماهانه تنها ۱/۱ پروانه در این اراضی صادر شده بود که کفاف هزینه های جاری خدمات رسانی و توسعه این شهرک را نمی کرد.

بنابراین باید درآمدهای پایدار تعریف می کردیم، با بررسی ها و پیگیری های انجام شده، تعداد پروانه های صادره در ده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۵۶ درصد افزایش یافت. طبعاً حجم اجرای پروژه های عمرانی در این شهرک، سبب افزایش تعداد معاملات و رغبت و علاقه شهروندان و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این شهرک گردید که خود نقطه قوتی برای شهر تبریز است. و در نهایت اینکه با افزایش درآمدهای شهرداری، می توان نسبت به توسعه متوازن شهری و توزیع عادلانه خدمات در کل شهر و به ویژه مناطق کم برخوردار امیدوار بود.

وی افزود: در همین رابطه، بعد از ۱۲ سال، شهرداری منطقه ۹ به عنوان منطقه معین برای شهرداری منطقه ۱۰ انتخاب گردید که در نوع خود بی سابقه بوده و در سایه افزایش درآمدهای پایدار محقق شده است.

نسیانی، حاکمیت ضابطه و قانون در شهرک خاوران و حفظ الگوهای مصوب شهرسازی را نقطه قوت این شهرک دانست و گفت: میزان تخلفات ساختمانی در این شهرک در حد صفر است و ۹۱ درصد پرونده های کمیسیون ماده صد مربوط به این شهرک، حکم تخریب گرفته است چرا که ما به توستعه متوازن و آتی شهر پایبند هستیم.

شهردار منطقه ۹ تبریز در ادامه به برخی از پروژه های عمرانی اجرا شده و در دست اجرای منطقه ۹ در  شهرک  خاوران اشاره کرد و گفت: اجرای طرح کمربند میانی با ۳.۷ کیلومتر طول به بهره برداری رسیده و باعث رونق بیشتر شهرک می شود. همچنین آغاز عملیات اجرایی پل خلعت پوشان، رمپ ورود وخروج اتوبان پیامبر اعظم، توسعه فضای سبز، احداث باغ گلها ، احداث کانال جمع آوری آبهای سطحی به طول ۳کیلومتر، ایستگاه آتش نشانی، آماده سازی اراضی در طرح های جدید، توسعه و آماده سازی «ائل باغی» و تکمیل مرکز همایش های بین المللی با قابلیت استفاده روزانه ۳ هزار نفر از مهمترین پروژه های عمرانی این منطقه محسوب می شود.

راه اندازی اولین کافه کتاب

شهردار منطقه ۹ تبریز، از راه اندازی اولین «کافه کتاب» در شهر تبریز در این منطقه خبر داد و گفت: برای پر کردن اوقات انتظار برخی مراجعه کنندگان و تامین منابع علمی برای همکاران و نیز توسعه فضاهای فرهنگی و ترویج فرهنگ کتابخوانی این کافه کتاب در فضایی آرام و دنج در این منطقه ایجاد و راه اندازی شده که با استقبال شایسته همشهریان و همکاران روبرو شده است.

بهرام نسیانی افزود: در این فضا با هدف خلاصی از زندگی اینترنت و کامپیوتر، بیشتر بر روی «کتاب» و مطالعه فیزیکی تاکید شده است.

ایجاد ۵ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری

بهرام نسیانی با بیان اینکه در توسعه معابر عمومی در شهرک خاوران، بیش از ۵ کیلومتر باند دوچرخه سواری به صورت متصل و پیوسته ایجاد شده گفت: در نظر داریم تا این طرح را برای شریانهای دیگر این شهرک نیز به اجرا درآوریم.

رتبه اول شهرداری منطقه ۹ در تخصیص بودجه عمرانی

شهردار منطقه ۹ تبریز بودجه عمرانی این منطقه در سال ۹۸ را معادل ۴۲/۷۲ درصد از کل بودجه منطقه دانست . و گفت: منطقه ۹ از این لحاظ در رتبه اول مناطق دهگانه شهرداری تبریز قرار دارد.

بازگشت به بالا

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید